سه شنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۱  -  Tuesday, June 28, 2022
جستجوی پیشرفته
ماشینهای کشاورزی
 عبارت *      جستجوی پیشرفته

«ارائۀ فناوری کاهش مصرف بذرکلزا، با بهسازی ماشین‌های خطی‌کار موجود در کشور»
این فناوری که تحت عنوان «بهسازی ماشین‌های خطی‌کار موجود برای کاشت یکنواخت مقادیر کم بذر کلزا» توسط آقای دکتر افشین ایوانی ایجاد و به عنوان دستاورد برتر ملی در سال 1398 انتخاب گردید، و قادر است مصرف بذر کلزا را در کشور بدون ایجاد نایکنواختی در کاشت، به نصف کاهش دهد.

نظر به اهمیت تولید دانه‌­های روغنی و مخصوصا کلزا در کشور، در 4 سال منتهی به سال 1398 تولید کلزا در کشور رشد 700 درصدی داشته و به بیش از 420 هزارتن در 241 هزار هکتار رسیده است و مقرر است این روند همچنان ادامه یابد. طبق آمار سال 98 هر کیلوگرم بیش مصرفیِ بذر در هنگام کاشت کلزا حدود 2 میلیون ریال به منابع ملی ضرر می­زند. دلیل اصلی مصرف بیش از اندازۀ بذر، به مکانیزاسیون تهیه بستر و ماشین‌­های کاشت برمی­‌گردد. با وجود این­که تراکم مطلوب برای کاشت کلزا حدود 4 کیلوگرم در هکتار است، اما کشاورزان برای اجتناب از بدسبزی، بطور متوسط 8  کیلوگرم و در بعضی شرایط تا 20 کیلوگرم در هکتار بذر مصرف می‌کنند. این واقعیت به معنی سالیانه 200 تا 800 میلیارد تومان اصراف در منابع ارزی کشور است.

برای رفع  معضل  بیش مصرفی بذر کلزا در کشور، راهکاری فناورانه عرضه شده است که و به سرعت مورد استفاده سازندگان ماشین‌‌های کاشت کشور قرار گرفته است. با عنایت به این‏که بذر کلزا به دلیل کوچکی و لپه‏‌دار بودن حساسیت زیادی به نحوه کاشت دارد، ماشین کاشت آن باید دارای قطعات خاصی باشند که در عین حال که ساده و ارزان تمام می‏شوند، بر اساس محاسبات دقیق علمی ساخته شده باشند. این فناوری شامل اصلاح موزع، لوله‏‌های سقوط، شیار بازکن‏‌ها و پوشاننده‌‏های بذر در خطی‌کارهای مرسوم می‌‏باشد که منجر به کاهش 50 درصدی مصرف بذر بدون کاهش عملکرد نهایی شده و از متوسط قابل اطمینان 8 کیلوگرم در هکتار برای کشاورزان به متوسط قابل اطمینان 4 کیلوگرم در هکتار رسیده است. اصلاحات انجام شده در عین حال باعث یکنواختی ریزش بذر بسیار مطلوب ( از 27 به 92 درصد در مقادیر کمتر از 5 کیلوگرم) شده و سلامت بذور پس از عبور از موزع را از 61 درصد به 98 درصد (به میزان 37 درصد) افزایش داد.

- آثار اقتصادی -اجتماعی و اجرایی این دستاورد به طور خلاصه عبارتند از:

در مقیاس ملی: صرفه جویی  200 تا 800 میلیارد تومان یارانه تامین بذر کلزا در سال 98

در مقیاس کشاورزان : کاهش 200 تا 800 هزارتومان در هزینۀ بذری کاشت کلزا  به ازای یک هکتار در سال 98

از منظر مکانیزاسیون: یکنواختی کاشت باعث رسیدگی  همزمان بوته ها و در نتیجه کاهش تلفات کمباینی می‌­شود.

 
  
 موزع طراحی شده برای کاشت مقادیر کم کلزا
 
  
مقایسه سطح سبز تراکم 4 کیلوگرم در هکتار بین ماشین با موزع اصلاح شده (چپ) نسبت به ماشین با موزع قدیمی (راست)


۱۴۰۱/۰۳/۲۲
تعداد نمایش: ۳۶
مشاهده اخبار گروه خبری 'ماشینهای کشاورزی'

نظر و امتیاز برای این خبر
 
نام و نام خانوادگی:
1 2 3 4 5
لطفا نظر خود را بنویسید:
 
آمار مشاهده صفحات